Patron szkoły

data: 04/02/2008 || autor: TD

zamknij

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan Paderewski (ur.1860- zm.1941) kompozytor i światowej sławy pianista, mecenas kultury i sztuki. Doktor honoris causa dziewięciu uniwersytetów. Dyplomata i mąż stanu, przyjaciel Wilsona i Roosvelta. Przyjazdem do Poznania dał początek powstaniu wielkopolskiemu. Podpisał traktat wersalski w imieniu Polski.

Ignacy Jan Paderewski urodził się w Kuryłówce na Podolu jako drugie dziecko administratora majątku Iwanowskich, Jana Paderewskiego i Polikseny z Nowickich. Matka zmarła wkrótce po urodzeniu syna. Jedynym opiekunem Ignacego i jego starszej siostry Antoniny był ojciec.
Pierwsze dziecięce wspomnienia Paderewskiego wiązały się z powstaniem styczniowym. Gdy miał trzy lata aresztowano i skazano na rok więzienia jego ojca. Opiekę nad Ignacym i nad jego starszą siostrą przejęła w tym czasie rodzina. Wkrótce odkryto muzyczny talent rodzeństwa, które stało się atrakcją okolicznych koncertów dobroczynnych. W 1872 roku po raz pierwszy wystąpił jako solista w powiatowych miastach: Zasławiu i Ostrorogu; wtedy też wysłano go na edukację muzyczną do Warszawy. Sześć lat później zdał egzaminy dyplomowe i pozostał w Instytucie Muzycznym na etacie profesora gry na fortepianie.
W wieku 20 lat wstąpił po raz pierwszy w związek małżeński. Po roku żona zmarła, pozostawiając go z maleńkim synem. Studia muzyczne kontynuował w Berlinie, a następnie- pod okiem Leszetyckiego- w Wiedniu. Tam zadebiutował własnym recitalem, a odniesiony sukces pozwolił mu na wyjazd do Paryża. Seria koncertów w muzycznej stolicy Europy przyniosła Paderewskiemu rozgłos i popularność. Sławę wirtuoza fortepianu potwierdziła trasa koncertowa po Anglii. Brytyjska królowa Elżbieta wpisała do swego diariusza: “Gra tak przecudnie, z taką siłą wyrazu i głębokim uczuciem. Myślę naprawdę, że zupełnie dorówna Rubinsteinowi”. Pełnię triumfu przyniosły mu koncerty w USA.
Podczas
pierwszego tournee po Anglii malarze zabiegali, aby Paderewski pozował im do portretów. Wraz z Almą Tademą sportretowała go córka królowej Wiktorii, Luiza. Inny malarz, Burne- Jones wspominał: “Mamy tu w Londynie gościa o szczególnej urodzie, który zwie się Paderewski; i ja chciałbym mieć jego twarz i wygląd. Chwała Allachowi, że dał mi go namalować”.
Wiadomość o wybuchu I wojny światowej przekazano Paderewskiemu podczas przyjęcia z okazji jego imienin. “Dla mnie zaczynała się nowa epoka- pisał w pamiętnikach- epoka innej, nieprzewidzianej, a jednak przeznaczonej mi kariery.” Wraz z Henrykiem Sienkiewiczem organizował Komitet Pomocy Polskim Ofiarom Wojny w Vavey oraz Polski komitet ratunkowy w Londynie. W 1917 roku zaangażował się w prace Komitetu Narodowego Polskiego jako jego delegat w USA.
Wkrótce przybył do Polski. Jego wystąpienie 27 grudnia 1918 roku z hotelowego balkonu do tłumu wiwatujących na jego cześć poznaniaków stało się sygnałem do wybuchu powstania wielkopolskiego.
Organizacją pierwszego tournee po USA zajęła się znana amerykańska wytwórnia fortepianów Steinway. Opinia artysty o jej wyrobach nie była najlepsza: “Cierpiałem fizycznie. Ból w ramieniu i prawej dłoni stale się wzmagał. Otóż fortepiany Steinwaya wymagały dużego wysiłku ze strony grającego. Zdawałem sobie sprawę, że należy zmienić ich konstrukcję”.
Sprawując od 1919 roku urząd premiera i ministra spraw zagranicznych, uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu i w imieniu Polski podpisał traktat wersalski.
Pod koniec 1921 roku zrezygnował z czynnego udziału w życiu politycznym i wznowił swoje trasy koncertowe, by wrócić do polityki w połowie lat 30. jako jeden z inicjatorów frontu Morges. Wybuch II wojny światowej był dla niego wstrząsem. Jesienią 1940 roku 80- letni Paderewski powrócił do USA, gdzie, owacyjnie witany, ogłosił szereg przemówień radiowych. Ich cel był zawsze taki sam- niesienie pomocy ojczyźnie.
Z okazji 50- lecia pierwszego koncertu w Ameryce został zorganizowany TYDZIEŃ PADEREWSKIEGO. Otwarcia dokonał Roosvelt. W depeszy do jubileata pisał: “(…) wzruszony kieruję moje najserdeczniejsze życzenia do artysty, do patrioty i gorącego obrońcy wolności, o którą walczył Pan przez całe życie”.

08/05/2020

wazne

Ósmoklasisto!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2020