e-Twinnig

data: 18/11/2009 || autor: TD

zamknij

<< powrót

LO Knurów eTwinningW ramach rozpoczętej w roku szkolnym 2007/08 współpracy ze szkołą partnerską Valmiera State Gymnazium  z Łotwy zaangażowanej, podobnie jak nasza szkoła, w program międzynarodowej współpracy szkół e-twinning, młodzież naszego liceum wraz z uczniami z Łotwy opracowywała projekty, których celem nadrzędnym, oprócz szeroko pojętej idei nawiązywania kontaktów i internetowych przyjaźni, było pogłębianie wiedzy na temat podobieństw i różnic kulturowych między naszymi krajami. Poprzez zaangażowanie w projekt uczniowie mieli nie tylko szansę rozwinięcia tożsamości narodowej, ale także nawiązania ciekawych przyjaźni oraz podniesienia jakości swojego warsztatu językowego.

Poniższa lista przedstawia tematy realizowane przez uczniów w ramach opracowywanych wspólnie z kolegami z Łotwy projektów:

 1. ‘Miracles of Nature in our countries’
 2. ‘Pearls of architecture in our countries’
 3. ‘The beginnings of Polish and Latvian languages’
 4. ‘Our common Polish-Latvian history’
 5. ‘My motherland in a nutshell’ ( national symbols,  most famous moments in history, poems, people, traditions unique only for Poland or only for Latvia)
 6. ‘Fairy tales and legends indicating the beginnings of our countries’
 7. ‘National Parks in our countries- our common and precious heritage’
 8. ‘Universe explorers – science is fun’
 9. ‘Dialogue of teenagers with patriotism – what does it mean to be a patriot? Is it worth being a patriot now?’
 10. ‘Young people in Europe –what does it mean to be mature and responsible’
 11. ‘Creating a happy family we create happy Europe’.

W ramach projektu uczniowie brali również udział w konkursie fotograficznym, a także konkursach na najpiękniejszy wiersz o Europie i najlepszy esej o tolerancji. Ci najbardziej zaangażowani w program przeprowadzali nawet badania kwestionariuszowe wśród swoich kolegów i koleżanek z obu krajów  oraz opracowywali mini-projekty badawcze, z których jeden, autorstwa łotewskiej uczennicy Lindy Shtelce zdobył 3 miejsce w Narodowym Konkursie Projektów Młodzieżowych.

W dniach 01-03 czerwca 2009 roku, po dwóch latach międzyszkolnej współpracy doszło wreszcie do długo oczekiwanego spotkania i grupa łotewskiej młodzieży pod opieką p. Agity Aboltiny, łotewskiej koordynatorki projektu, odwiedziła naszą szkołę. Plan wizyty Łotewskich gości był bardzo napięty i oprócz spotkań w szkole obejmował wycieczki do Wieliczki, Krakowa oraz Ustronia. Młodzi Łotysze byli pod wrażeniem piękna naszego kraju, otwartości Polaków oraz gościnności i  życzliwości goszczących ich rodzin. Piękne widoki, ciekawe przeżycia (szczególnie z kopalni soli oraz parku linowego na Równicy) oraz doskonała polska kuchnia sprawiły, że nasi goście przeżyli u nas, jak sami napisali ‘naprawdę niezapomniane chwile’. W tym roku szkolnym planowane jest ponowne spotkanie młodzieży, tym razem na Łotwie. Od października rusza także druga edycja programu e-twinning pt. ‘Around the clock with important days’. Uczniów zainteresowanych uczestnictwem w nowym projekcie serdecznie zapraszamy do współpracy. Chętni proszeni są o zgłoszenie się do pań Karoliny Horak oraz Agnieszki  Niebudek-Zmudy, ko-ordynatorek projektu e-twinning w naszej szkole.

08/05/2020

wazne

Ósmoklasisto!

22/01/2019

wazne

Ranking Perspektyw – Srebrna Szkoła i Brązowa Szkoła 2020